Srebrny jubileusz Sióstr Urszulanek w Nurcu-Stacji

Z okazji 25-lecia pobytu w Polsce Sióstr Urszulanek z Gandino, dziękczynnej Eucharystii 26 lipca 2020 r. w kościele parafialnym w Nurcu-Stacji przewodniczył biskup senior Antoni Pacyfik Dydycz.

Bp Antoni Dydycz podziękował wszystkimi siostrom za obecność na srebrnym jubileuszu. Duchowny porównał przybycie 25 lat temu sióstr z Włoch do zasiewu. Jak zauważył, ziarno przywiezione przez pierwsze siostry, zapadło w sercach osób, głównie pochodzących z okolic Nurca. W dalszej części homilii biskup senior przytoczył historię pewnej siostry zakonnej zesłanej na Syberię, która w niebywały sposób oddziaływała na otoczenie. – Zdarza się i tak, że drobny gest, jakieś przejrzyste słowo, potrafią otworzyć stwardniałe serce na dobro i miłość – podkreślił bp Dydycz. W tym duchu przejawia się misja sługi Bożego ojca Franciszka Della Madonna, która jak zaznaczył duchowny, otwierała serce i wolę, pukała do umysłu. – Bogu niech będą dzięki za powstałe jakże ważne zgromadzenie zakonne – zaznaczył. Na zakończenie hierarcha prosił o modlitwę, aby nigdy nie zabrakło takiej zakonnicy, takiego kapłana, którzy nie byliby zdolni do rozgrzania dobrej woli, do podzielenia się światłem i nadzieją.

Na uroczystości obecnych było siedem sióstr Urszulanek ze wspólnot w Polsce oraz trzy Siostry ze zgromadzenia we Włoszech. Nie zabrakło także kapłanów, w tym przedstawicieli WSD na czele z ks. rektorem Tadeuszem Syczewskim. Obecny był również rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik, dyrektor biura sekcji polskiej papieskiego stowarzyszenia PKWP ks. Mariusz Boguszewski, dziekan drohiczyński ks. Wiesław Niemyjski oraz księża z  Legionowa, Francji i nie tylko. Przybyli także parafianie, goście oraz zaprzyjaźnione osoby życia konsekrowanego. Organiści z par. Jana Kantego w Legionowie swoim śpiewem i grą uświetnili liturgię Mszy św.

Siostry Urszulanki, oprócz Polski i Włoch świadczą o wierze w takich krajach jak: Etiopia, Erytrea, Brazylia, Argentyna, Kenia. Podczas uroczystej Mszy św. 14 października 2018 r. w Nurcu-Stacji świętowano 200. rocznicę założenia Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino przez sługę Bożego ks. Franciszka Della Madonna. Natomiast, pierwsza Polska placówka powstała na terenie diecezji, gdy 24 lipca 1995r. pierwsze siostry przybyły do Nurca – Stacji. Obecnie w Domu Betania posługują trzy siostry: s. Venturina, s. Maria i  s. Katarzyna.

Źródło: KAI

Zdjęcia: Agnieszka BolewskaIwaniuk