ORGANY DO NASZEGO KOŚCIOŁA

Kościół w Nurcu – Stacji w roku 2020 zabrzmi głosem prawdziwych organów piszczałkowych. Parafia kupiła instrument, który był demontowany w jednym z krakowskich kościołów. Prace montażowe rozpoczną się w czerwcu przyszłego roku. Czym są organy piszczałkowe? To klawiszowy instrument muzyczny; umieszczany najczęściej w kościołach, salach koncertowych, synagogach reformowanych czy aulach. Organy piszczałkowe są największym instrumentem, nieporównywalnym z żadnym innym, jaki został wymyślony – pod względem rozmiarów przestrzennych, liczby źródeł fal dźwiękowych, sumarycznej mocy emitowanej do otoczenia, dynamiki i bardzo często różnorodności barw i możliwości kolorystycznych, a także pod względem złożoności konstrukcyjnej. Organy posiadają trzy zasadnicze cechy:

  • dźwięk jest tworzony poprzez powietrze przepływające przez piszczałki pogrupowane w głosy,
  • instrument posiada trakturę,
  • instrument posiada miech.

Poniżej kilka zdjęć z transportu i  jak wyglądał instrument w poprzedniej świątyni.