Sakrament bierzmowania

W 40 rocznicę wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię w Nurcu – Stacji, bp Piotr Sawczuk sprawował Mszę św. w intencji tej parafii oraz udzielił sakramentu bierzmowania parafialnej młodzieży.

Po kilku miesiącach przygotowań młodzież z parafii Nurzec – Stacja przyjęła sakrament bierzmowania. Na początku Mszy św. słowo powitania do biskupa oraz przybyłych kapłanów i gości skierował proboszcz ks. Piotr Klejzerowicz. Wśród gości znaleźli się: ks. Leszek Jakoniuk z archidiecezji białostockiej, ks. kan. Grzegorz Terpiłowski, ks. Marcin Szymanik – sekretarz biskupa drohiczyńskiego, o. Kazimierz Jasielczuk oraz o. Dariusz Warchoł z parafii Mielnik oraz ks. Marek Żarski z Osmoli. Prośbę o udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży skierowali do bpa przedstawiciele rodziców.

W homilii skierowanej do młodzieży bp Piotr mówił co to znaczy: jestem, w kontekście zaproszenia, które Chrystus wysyła do każdego z nas, wzywając nas po imieniu. „Jestem” znaczy: jestem gotowy wyznawać wiarę w Chrystusa, jestem gotowy bronić wiary w Niego oraz krzyża, na którym umarł zbawiciel. Przypominając zebranym wydarzenia sprzed 40 lat, kiedy to bp Władysław Jędruszuk poświęcił kamień węgielny pod budowę świątyni, mówił o kamieniu węgielnym całego Kościoła Powszechnego – którym jest Jezus Chrystus. Przywołał także technikę budowania kościołów, które faktycznie oparte są o kamień węgielny w taki sposób, że gdyby go usunąć, zawaliłaby się cała świątynia. Podobnie jest z Kościołem – bez Chrystusa, nie ma Kościoła.

Po homilii pasterz naszej diecezji udzielił bierzmowania piętnastu młodym osobom, które przygotowywały się do tego wydarzenia pod opieką ks. Piotra Klejzerowicza – proboszcza parafii oraz s. Katarzyny Lachowskiej – katechetki parafialnej.

Po liturgii eucharystycznej słowa podziękowania za ofiarę Mszy św., słowo Boże, oraz udzielenie sakramentu bierzmowania wypowiedzieli przedstawiciele młodzieży bierzmowanej.

Tekst: ks. Wojciech Łuszczyński

Zdjęcia: s. Katarzyna Lachowska