Podziękowania z Urugwaju

W dniach 23-30 lipca 2017 obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa pod hasłem: „Niesiemy Miłosierdzie drogami świata”. MIVA Polska po raz kolejny zaprosiła wszystkich kierowców, członków ich rodzin oraz Przyjaciół misji do udziału w Akcji św. Krzysztof 1 grosz za 1 km szczęśliwej jazdy na środki transportu dla misjonarzy. Jako wspólnota parafialna włączyliśmy się w to dzieło a zebrane ofiary przekazaliśmy do Urugwaju gdzie od 3 lat posługuje ks. Jarosław Przeździecki, kapłan naszej diecezji. Otrzymaliśmy jego list i podziękowania. Poniżej słowa, które skierował do nas ks. Jarosław.

 

Kochani przyjaciele misji

Pozdrawiam, w zasadzie pozdrawiamy was z Urugwaju, wraz z całą wspólnotą parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Minas. Wszystkim z całego serca szczerze dziękujemy za pomoc jaka otrzymaliśmy przez waszego ks. Proboszcza. Dziękuję jeszcze bardziej za troskę o misje i o dzieło misyjne które się przejawia w waszej ofiarności. Dziękuje też za pamięć i modlitwę, o której mnie zapewnia wasz ks. Proboszcz.

Jest to mój 3 rok posługi w tej parafii. Prawdę mówiąc nie wiem, czy mógłbym się pochwalić jakimiś widzialnymi owocami. Raczej wygląda na to, że cały czas jest to okres zasiewu. Ufam, że przyniesie kiedyś plon dla królestwa Bożego. Ten rok w naszej diecezji przeżywamy jako Rok Maryjny. Za sugestią ks. Biskupa podjęliśmy inicjatywę, aby ofiarować się jako wspólnota parafialna Matce Bożej. Uczynimy to 1 października w uroczystość św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Teraz przygotowujemy się do tego wydarzenia. Dla mnie tym bardziej jest to radosne, gdyż przygotowanie opiera się o teksty 4 świętych, z czego dwaj to Polacy: św. Jan Paweł II i św. Maksymilian Maria Kolbe. Modlę się, żeby przyniosło jak największe owoce. Cały czas powtarzam, że w warunkach tak zlaicyzowanego kraju szczególnie potrzeba modlitwy i ofiary. Chcemy więc, choć z niewielką grupką osób, uczynić ten akt, ufając, że pomoże w odnowie całej parafii.

W sierpniu, w Urugwaju obchodzi się Dzień Dziecka. Kościół zaś 3 niedzielę sierpnia przeżywa jako Dzień Katechezy. Zawsze więc w tym czasie organizujemy dla dzieci spotkanie ze Mszą św., zabawami i podwieczorkiem. Cieszę się, bo w tym roku, przybyło ponad 50 dzieci, z czego ok. 40 to z katechezy. Wszystkie odchodziły bardzo zadowolone.

W tym czasie u nas kończy się zima. W tym roku była bardzo łagodna, a wręcz ciepła jeśli można tak powiedzieć i słoneczna. Teraz się rozpadało. Ale kiedy się skończy przystępujemy do prac przy kościele, Pierwsze co będziemy robić to malować dach. Potem chcemy pomalować Kościół i budynki parafialne z zewnątrz (to wszystko jest razem) i oświetlić kościół z zewnątrz. Na razie taki jest plan na te wakacje. Zobaczymy co się z tego uda zrealizować. Kościół jest ładny, ale wymaga odnowienia i na zewnątrz i wewnątrz. Dlatego zapewniam, że każdą pomoc jaką otrzymaliśmy i otrzymamy, wykorzystamy dobrze. W poprzednią sobotę i niedzielę (16-17 września) sprawowałem msze św. będę w intencji dobrodziejów naszej parafii. Niech Bóg wszystkim wynagrodzi. Dla mnie to wielka radość, że i wierni z Polski włączają się w pomoc naszej parafii jak też niektóre firmy tutaj w Urugwaju. Odbieram to jako widoczny znak działania łaski Bożej. Zapewniam tez o szczególnej modlitwie w dzień naszego odpustu parafialnego, 1 października.

Ks. Jarosław Przeździecki