Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Naród polski wielokrotnie w ciągu swych dziejów doświadczał szczególnej opieki Matki Bożej. Moc tej opieki zajaśniała wyjątkowo podczas najazdu szwedzkiego. Po cudownej obronie Jasnej Góry przed Szwedami, król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 uroczystym aktem oddał nasz kraj pod opiekę Matki Bożej, obierając Ją Królową Polski. Po odrodzeniu Polski Papież Pius XI ustanowił w 1924 roku specjalne święto Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, i pozwolił je obchodzić w pamiętnym dniu uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież Jan XXIII ogłosił Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski, główną patronką kraju, obok świętych biskupów i męczenników: Wojciecha i Stanisława.

W Nurcu – Stacji obchody ku czci Królowej Polski i Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęły się o godz. 9.00 uroczystą Mszą św.  w kościele Matki Bożej Częstochowskiej. Sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny i Druhów Strażaków, którzy przybyli na uroczystości ze sztandarem. Celebrowali ją proboszcz ks. Piotr Klejzerowicz, ks. Jarosław Błażejak ks. Wojciech Łuszczyński. Homilię wygłosił ks. Henryk Polak.

Kolejnym punktem obchodów było spotkanie przed obeliskiem w centrum Nurca. Okolicznościowe przemówienia wygłosili m.in. wójt Piotr Jaszczuk oraz Elżbieta Marcinkowska. Następnie delegacja władz samorządowych  gminy oraz członkowie koła emerytów i rencistów, pracownicy domu kultury a także przedstawiciele szkoły, złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą poległych w czasie II wojny światowej. Nad przebiegiem uroczystości czuwała przewodnicząca KEiR Krystyna Świzdor.

Zdjęcia: Norbert Jadczuk