Wigilia Paschalna w Wielką Noc

Świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna celebracja Wigilii Paschalnej, którą święty Augustyn nazwał Matką wszystkich wigilii (Mater omnium vigiliarum). Jest to pierwsza i najważniejsza chrześcijańska celebracja liturgiczna, ponieważ w niej Kościół czuwając oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentalnych znakach. W Wigilii Paschalnej mają swoje źródło wszystkie inne formy kultu sprawowanego w Kościele. Obowiązujące dziś przepisy liturgiczne bardzo mocno podkreślają, że liturgia Wigilii Paschalnej nie należy do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania, czyli Niedzieli Wielkanocnej i dlatego powinna rozpocząć się po zmroku, a najlepiej w nocy. Przepis ten należy interpretować ściśle i rygorystycznie ze względu na teologiczną poprawność i prawdę liturgicznych znaków, które wskazują na konkretne rzeczywistości nadprzyrodzone.