Jezus żyje! Alleluja!

 

W tym czasie wielkanocnej radości, mając w pamięci wielkoczwartkowy Wieczernik i wielkopiątkowy Krzyż, pragniemy dzielić się z Wami radosną nowiną Wielkiej Niedzieli, że Chrystus zmartwychwstał.
Niech bogactwo Tajemnicy Wielkanocnej ogarnia całe życie każdego z Was. Niech zmartwychwstały Pan obdarza zdrowiem, obfitym błogosławieństwem i nadzieją na zwycięstwo życia nad śmiercią, dobra nad złem i łaski nad grzechem. Niech codziennej pracy towarzyszy radość serca i głęboka miłość do Zbawiciela.
Z serdecznymi życzeniami i pamięcią modlitewną

ks. Piotr, ks. Wojciech wraz z Siostrami Marią i Katarzyną.

 

 

01.04.2018 NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Szukacie Jezusa z Nazaretu,  ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu zmartwychwstał!    (Mk 16,60)

Jezus żyje! Ta radosna nowina jest źródłem naszej nadziei na wyzwolenie z lęku, śmierci i grzechu. Jest spełnieniem pragnień o szczęściu. Spotkać Zmartwychwstałego jak uczniowie i jak Tomasz dotknąć Jego ran, w których jest nasze uzdrowienie. To cel naszego paschalnego świętowania. Niech, więc te Święta przywrócą na nowo blask naszemu życiu i radość odkrycia jak Bóg nas kocha.

Serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!!!! Ks. Henrykowi, ks. Jarosławowi, ks. Andrzejowi, ks. Krzysztofowi, ks. Wojciechowi za kapłańska wspólnotę, posługę sakramentalną i głoszenie Słowa! Moim kochanym Siostrom za wielką pomoc! Siostrze Marii za przygotowanie naszego domu modlitwy. Gigantyczna praca! Przepiękna dekoracja!!! to dzieło Siostry Marii i pań: Doroty Kosowskiej i Janiny Czaja przy wsparciu niektórych rodziców młodzieży przygotowującej się do bierzmowania!!! Dziękuję Mariuszowi Podbielskiemu za przywiezienie kwiatów. Ufam, że Bóg, który widzi w ukryciu odda wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zdolności!!! Serdeczne Bóg zapłać!

Dziękuję Siostrze Katarzynie za przygotowanie liturgii Triduum paschalnego a na Jej ręce dziękuję wszystkim lektorom i kantorom za posługę liturgii Słowa dzięki, którym Słowo stało się Ciałem pośród nas!!! Wielkie, wielkie dzięki!

Serdeczne Bóg zapłać braci ministranckiej za wsparcie w tym jakże wymagającym czasie!

Dziękuję wszystkim chórzystom i panu organiście za piękną oprawę muzyczna. Bóg zapłać!

Słowa uznania kieruję do naszych druhów strażaków! Bóg zapłać za podtrzymanie pięknej tradycji i ubogacenie naszych przeżyć religijnych! Już dziś serdecznie zapraszam na uroczystości 3 maja by wspólnie otoczyć modlitwą naszą Ojczyznę i brać strażacką!

Wszystkim bez wyjątku serdeczne podziękowania!

  1. Dziś msza św. jeszcze o godz. 11.00 a jutro msze św. o godz. 9.00 i 11.00 i tradycyjnie taca na KUL

Wigilia Paschalna w Wielką Noc

Świętowanie Niedzieli Zmartwychwstania rozpoczyna celebracja Wigilii Paschalnej, którą święty Augustyn nazwał Matką wszystkich wigilii (Mater omnium vigiliarum). Jest to pierwsza i najważniejsza chrześcijańska celebracja liturgiczna, ponieważ w niej Kościół czuwając oczekuje zmartwychwstania Chrystusa i obchodzi je w sakramentalnych znakach. W Wigilii Paschalnej mają swoje źródło wszystkie inne formy kultu sprawowanego w Kościele. Obowiązujące dziś przepisy liturgiczne bardzo mocno podkreślają, że liturgia Wigilii Paschalnej nie należy do Wielkiej Soboty, ale do Niedzieli Zmartwychwstania, czyli Niedzieli Wielkanocnej i dlatego powinna rozpocząć się po zmroku, a najlepiej w nocy. Przepis ten należy interpretować ściśle i rygorystycznie ze względu na teologiczną poprawność i prawdę liturgicznych znaków, które wskazują na konkretne rzeczywistości nadprzyrodzone.

Wielka Sobota: Błogosławienie potraw wielkanocnych

W Wielką Sobotę błogosławi się pokarmy na stół wielkanocny. Święcenie pokarmów świątecznych jest starym zwyczajem w Kościele. Spożywanie posiłku jest też czynnością świętą, dlatego modlimy się przed i po jedzeniu, a na największe święto Zmartwychwstania święcimy także pokarmy.

Kapłan:

Prośmy Chrystusa Pana, zawsze obecnego wśród tych, którzy Go miłują, aby pobłogosławił te pokarmy na stół wielkanocny.

Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią kazałeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dzień Zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby spożyć wraz z nimi posiłek; prosimy Cię, daj nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas świątecznego posiłku, w dzień Twojego zwycięstwa, abyśmy, mogli się radować z udziału w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy który zstąpiłeś z nieba i w Komunii św. dajesz życie światu, pobłogosław ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś lud słuchający Ciebie wytrwale na pustkowiu, i który po swym zmartwychwstaniu przygotowałeś nad jeziorem dla swoich uczniów.

Baranku Boży, który zwyciężyłeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę Baranka paschalnego i świątecznych potraw, które Ty spożyłeś z Apostołami na Ostatniej Wieczerzy Pobłogosław także naszą sól, aby chroniła nas od zepsucia.

Chryste, życie i zmartwychwstanie nasze, pobłogosław te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi w gronie rodziny, bliskich i gości, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Daj nam wszystkim dojść do wiecznej uczty Twojej, tam, gdzie Ty żyjesz i królujesz na wieki wieków. W. Amen.

Wielki Piątek – Liturgia na cześć Męki Pańskiej 30.03.2018 r.

Wielki Piątek jest dniem, w którym nasz Pan, Jezus Chrystus, wziął na swoje ramiona krzyż i poniósł na nim śmierć dla zbawienia świata. W tym dniu Kościół nie sprawuje Eucharystii. W godzinach przypominających czas męki i śmierci Zbawiciela, gromadzimy się w świątyni, aby stanąć przed wzgardzonym i poniżonym przez ludzi Bogiem-Człowiekiem, który tak nas umiłował, że oddał za nas swoje życie.

Poprzez słuchanie słowa Bożego, modlitwę, adorację drzewa Krzyża i przyjęcie Ciała Pańskiego w Komunii świętej, chcemy ożywić naszą wiarę w tę wielką tajemnicę miłości.

Wielki Czwartek: Msza Wieczerzy Pańskiej 29.03.2018 r.

Mszą sprawowaną w wieczór Wielkiego Czwartku rozpoczynamy Święte Triduum Paschalne. Dzisiejsza Eucharystia przypomina nam i uobecnia ową Ostatnią Wieczerzę, kiedy to Pan Jezus, tej nocy, której był wydany, umiłowawszy swoich na świecie do końca, ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i swoją krew, dał je apostołom, aby spożywali a ich następcom w kapłaństwie nakazał, aby nieustannie składali tę ofiarę na jego pamiątkę. To dzień sakramentu Eucharystii i kapłaństwa, za które dziś szczególnie winniśmy Bogu dziękować.

 

Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej 25.03.2018 r.

PAMIĄTKA WJAZDU CHRYSTUSA DO JEROZOLIMY

Przez okres czterdziestu dni w łączności z całym Kościołem przygotowywaliśmy nasze serca przez modlitwę, pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości aby w dniu dzisiejszym rozpocząć obchód misterium paschalnego. Dzisiaj Chrystus wjechał do Jerozolimy, aby tam umrzeć i zmartwychwstać. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością licznie zgromadziliśmy się w Betanii na placu przy domu Sióstr Urszulanek. Poranne nabożeństwo o 8.30 rozpoczęliśmy od poświęcenia palm. Po wysłuchania fragmentu Ewangelii według św. Marka naśladując rzesze, które uroczyście witały Pana Jezusa, procesjonalnie wyruszyliśmy do świątyni. Ze śpiewem na ustach Hosanna Synowi Dawidowemu prosiliśmy Boga, byśmy idąc z radością za Chrystusem Królem mogli przez Niego dojść do wiecznego Jeruzalem.

OGŁOSZENIA 25.03.2018 NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

  1. Dziękuję za sprzątnięcie kościoła: Alina Tarasiuk, Bożena Jadczuk, Danuta Tarasiuk, Mirosława Mazur, Krystyna Świzdor. O Przygotowanie dekoracji świątecznej i sprzątnięcie Kościoła proszę kandydatów do bierzmowania i ich rodziców. Szczegóły i ustalenia z s. Marią na spotkaniu dziś po mszy św. o godz. 9.00.
  2. Baranki Caritas na stół wielkanocny – 5 zł.
  3. Od jutra msze św. o godz. 18.00. W poniedziałek i wtorek nabożeństwa w Betanii z racji na prace dekoracyjne w kościele.
  4. We środę Msza św. będzie o godz. 17.30 a po niej Droga Krzyżowa ulicami Nurca. Udamy się na jednostkę.
  5. Serdeczne zapraszam do zaciągnięcia warty przy Grobie Pańskim naszych druhów Strażaków.

WIELKI CZWARTEK

– godz. 18.00 Liturgia Wieczerzy Pańskiej, przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.

– WIELKI PIĄTEK:

– godz. 9.00 wznowienie adoracji.

– godz. 11.20 adoracja dzieci klasy IV – Rocznica I Komunii Świętej

– godz. 15.00 – Nowenna do Miłosierdzia Bożego

– godz. 17.15 przed Liturgią Męki Pańskiej adoracja dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej i ich rodziców.

– godz. 18.00 Liturgia Męki Pańskiej, po liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do grobu i adoracja do godz. 22.00. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Taca w tym dniu przeznaczona jest na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego oraz miejsc kultu w Ziemi Świętej.

-WIELKA SOBOTA:

– godz. 8.30 wznowienie adoracji.

– Święcenie pokarmów na stół wielkanocny w kościele o godz. 9.00, 12.00 i po 15.00 po nowennie do Bożego Miłosierdzia. Po poświęceniu o godz. 9.00 pojadę święcić pokarmy do poszczególnych wiosek w następującej kolejności:

Borysowszczyzna, Sokóle, Sycze, Zalesie, Nurzec, Nurczyk, Kolonie  i Augustynka.

– 15.00 nowenna do Bożego Miłosierdzia.

– godz. 19.00 liturgia Wigilii Paschalnej. Podczas Mszy Świętej Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej  w obecności swoich rodziców i całej wspólnoty parafialnej odnowią przyrzeczenia chrzcielne złożone przez ich rodziców podczas sakramentu Chrztu. Obecność wszystkich dzieci przystępujących w tym roku do I Komunii Świętej obowiązkowa. Na liturgię zabierzmy ze sobą świece gromniczne.

Po przeniesieniu Pana Jezusa do grobu wartę podejmują druhowie strażacy, których jeszcze raz serdecznie zapraszam. Adoracja w Wielką Sobotę będzie trwała do godz. 23.00.

Z głębi serca zachęcam do adoracji Najświętszego Sakramentu w te szczególne dni indywidualnie i grupowo. Propozycja adoracji na tablicy ogłoszeń.

W niedzielę Zmartwychwstania wznowimy Adorację o godz. 5.00. O 6.00 procesja i Msza rezurekcyjna. Serdeczna prośba do wszystkich biorących czynny udział w procesji o zadbanie i przygotowanie, baldachimu, chorągwi i feretronów procesyjnych.

W pierwszy dzień Wielkiejnocy Msza św. będzie jeszcze o godz. 11.00 a po niej nowenna do Bożego Miłosierdzia.

OGŁOSZENIA 18.03.2018 V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

  1. Dziękuję za sprzątnięcie kościoła: Alicja Błażejak, Jolanta Weremijewicz, Zofia Gontarczuk. W piątek na godz. 9.00 zapraszam mieszkańców ul. Pogodnej i tych, których nie było wczoraj z ul. Wąskiej i Nowej.
  2. Dziękuję mężczyznom za prowadzenie ostatniej Drogi Krzyżowej i złożone ofiary w wysokości 813,51 zł
  3. Za tydzień z soboty na Niedzielę Palmową będzie zmiana czasu na letni. Tego dnia nabożeństwo poranne rozpoczniemy u Sióstr w Betanii o godz. 8.30, a następnie procesja z palmami do kościoła. Zachęcam dzieci by wzięły czynny udział w tej procesji z palmami, które wykonały w czasie rekolekcji szkolnych.
  4. W czwartek i piątek odbyły się rekolekcje szkolne.
  5. Za tydzień po mszy św. o godz. 9.00 spotkanie kandydatów do bierzmowania i ich rodziców.
  6. Są już do nabycia baranki na stół wielkanocny – 5 zł.